Zia Juniors stay alive at state

CARLSBAD — The Clovis Zia All-Stars stayed alive Monday night in the state Junior Division Little League tournament with an 11-1 win over Santa Fe.

Zia, which lost to Roswell Noon Optimists 11-4 in a second-round winners game on Sunday, is one of four teams left in the eight-team, double-elimination event, and will face Albuquerque Zia in a 5:30 p.m. clash today.

In other state tournaments, the Zia 10-11 squad came up short with a 9-8 loss to Albuquerque Westgate, also at Carlsbad.

Dominique Urioste had a two-run triple and Josh Chavez added an RBI double for Zia, while Daniel Morena also had a double. Westgate erased an 8-7 deficit with two runs in the top of the sixth, then got out of a bases-loaded jam in the bottom half for the win.

At Portales, the Zia 9-10 squad was eliminated on Sunday night in a 5-4 loss to Alamogordo Rotary. Meantime, Roosevelt County went out in the Major Division (11-12) tournament at Taos with a 12-2 setback to Carlsbad Shorthorn in the losers bracket on Sunday.

STATE LITTLE LEAGUE TOURNAMENTS

Double-elimination

Junior Division

At Carlsbad

Saturday

Roswell Noon Optimists 8, Albuquerque Zia 5

Clovis Zia 14, Albuquerque South Valley 9

Carlsbad 8, Santa Fe 1

Silver City 14, Taos 8

Sunday

Albuquerque Zia 14, South Valley 3

Santa Fe 5, Taos 1

Noon Optimist 11, Clovis Zia 4

Carlsbad 8, Silver City 6

Monday

Albuquerque Zia 13. Silver City 0

Clovis Zia 11, Santa Fe 1

Tuesday

Noon Optimist vs. Carlsbad, 7:30 p.m.

Albuquerque Zia vs. Clovis Zia, 5:30 p.m., (loser 4th)

Wednesday

Noon Optimist-Carlsbad loser vs. Albuquerque Zia-Clovis Zia winner, 7 p.m. (loser 3rd)

Thursday

Noon Optimist-Carlsbad winner vs. Wednesday winner, 7 p.m. (championship)

Friday

Second championship game, if necessary, 7 p.m.

Major Division

At Taos

Saturday

Albuquerque Petroglyff 7, Carlsbad Shorthorn 2

Silver City 4, Roosevelt County 3

Albuquerque Westgate 13, Roswell Noon Optimists 7

Atrisco 11, Espanola Valley 1

Sunday

Petroglyff 17, Las Vegas 6

Shorthorn 12, Roosevelt County 2

Monday

Las Vegas 8, Espanola Valley 2

Shorthorn 5, Noon Optimist 1

Westgate 6, Silver City 5

Petroglyff 11, Atrisco 1

Tuesday

Las Vegas vs. Silver City, noon

Atrisco vs. Shorthorn, 2 p.m.

Westgate vs. Petroglyff, 4 p.m.

Wednesday

Atrisco-Shorthorn winner vs. Las Vegas-Silver City winner, 4 p.m. (loser 4th)

Thursday

Westgate-Petroglyff loser vs. Wednesday winner, 4 p.m. (loser 3rd)

Friday

Westgate-Petroglyff winner vs. Thursday winner, noon (championship)

Saturday

Second championship game, if necessary, 7 p.m.

10-11 Division

At Carlsbad

Saturday

Albuquerque Altamont 7, Clovis Zia 5

Espanola Valley advances over District 7 by forfeit

Carlsbad American Red 5, Albuquerque Petroglyff 2

Albuquerque Westgate 14, Las Vegas 12

Sunday

Zia advances over District 7 by forfeit

Petroglyff 10, Las Vegas 0

Altamont 18, Espanola Valley 1

American Red 3, Westgate 1

Monday

Westgate 9, Zia 8

Petroglyff 10, Espanola Valley 0

American Red 8, Altamont 0

Tuesday

Westgate vs. Petroglyff, 7 p.m. (loser 4th)

Wednesday

Altamont vs. Tuesday winner, 7 p.m. (loser 3rd)

Thursday

American Red vs. Wednesday winner, 7, (championship)

Friday

Second championship game, if necessary, 7 p.m.

9-10 Division

At Portales

Friday

Albuquerque Eastdale 15, Albuquerque Roadrunner 2

Albuquerque South Valley 13, Las Vegas 2

Saturday

Los Alamos 9, Deming 1

Albuquerque Eastdale 29, Clovis Zia 7

Carlsbad Shorthorn Green 6, Alamogordo Rotary 2

Roadrunner 12, Las Vegas 2

Sunday

Rotary 5, Zia 4

Deming 6, Roadrunner 0

Los Alamos 11, South Valley 5

Eastdale 7, Shorthorn Green 0

Monday

South Valley 17, Rotary 8

Shorthorn Green 5, Deming 3

Eastdale 12, Los Alamos 2

Tuesday

Shorthorn Green vs. South Valley winner, 7 p.m. (loser 4th)

Wednesday

Los Alamos vs. Tuesday winner, 7 p.m. (loser 3rd)

Thursday

Eastdale vs. Wednesday winner, 7 p.m. (championship)

Friday

Second championship game, if necessary, 7 p.m.

Speak Your Mind

*