EPAC tournament summary — Jan. 11

EPAC TOURNAMENT
Boys
At Melrose
Tuesday
First round
Tucumcari 64, Grady 38
Fort Sumner 73, Tatum 47
Melrose 75, Texico JV 35
Logan 54, San Jon 33
Wednesday
Quarterfinals
Texico 48, Tucumcari 30
Fort Sumner 78, Floyd 59
Melrose 91, Eunice, 84
Dora 57, Logan 54
Thursday
Consolation bracket
Eunice 58, Grady 51
Logan 45, Tatum 34
Tucumcari 62, Texico JV 51
Floyd 67, San Jon 44
At Greyhound Arena, Portales
Friday
Semifinals
Texico 69, Fort Sumner 44
Melrose 65, Dora 62
Consolation bracket
Tatum 58, Grady 51
San Jon 54, Texico JV 44
Saturday
Consolation bracket
Logan 70, Eunice 60
Tucumcari 57, Floyd 50
Third place
Dora 47, Fort Sumner 39
Championship
Texico 63, Melrose 46

Girls
At Melrose
Tuesday
Fort Sumner 42, Grady 28
Melrose 52, Tucumcari 47
Logan 63, San Jon 10
Dora 42, Eunice 33
Wednesday
Quarterfinals
Tatum 53, Fort Sumner 30
Melrose 60, Elida 48
Logan 46,  Floyd 42
Texico 33, Dora 21
Thursday
Consolation bracket
Floyd 58, Grady 48
Dora 44, Tucumcari 29
Fort Sumner 49, San Jon 12
Elida 54, Eunice 42
At Greyhound Arena, Portales
Friday
Semifinals
Tatum 48, Melrose 36
Texico 47, Logan 44
Consolation bracket
Tucumcari 46, Grady 32
Eunice 65, San Jon 35
Saturday
Consolation bracket
Dora 49, Floyd 45
Elida 56, Fort Sumner 51
Third place
Logan 72, Melrose 61
Championship
Tatum 50, Melrose 36

SATURDAY’S SUMMARIES
Boys
Consolation bracket
Tucumcari 57, Floyd 50
Floyd (7-8) — W.T. Whitecotton 7, Edgardo Chavez 2, Lane Wallace 3, Josh Torres 2, Rigo Navarro 5, Jonathan Diaz 8, Tanner Essary 4, Colby Rogers 17, Jesus Rascon 2. Totals 21 7-13 50.
Tucumcari (6-8) — D’Ontee Sandoval 18, Ronald Carmichael 1, Mark Preciado 13, Cody Ryen 13, John Paul Garcia 8, Cedric Henderson-Green 4. Totals 17 19-31 57.
Floyd    11    11    16    12    —    50
Tucumcari    16    13    13    15    —    57
3-pointers — Floyd, Navarro. Tucumcari, Preciado 3, Sandoval.

Third place
Dora 47, Fort Sumner 39
Dora (10-3) — Eddie Arzate 2, Jesus Villegas 2, Josh Walker 11, Jestin Watson 6, Dalton Privett 10, Dylan Privett 16. Totals 18 6-11 47.
Fort Sumner (8-7) — Nate Maxwell 6, Garrett Hisel 5, Talen Crist 13, Hunter Sparks 13, Michael Giannini 2. Totals 16 3-15 39.
Dora    15    15    9    8    —    47
Fort Sumner    13    6    14    6    —    39
3-pointers — Dora, Walker 3, Dy. Privett, Watson. Fort Sumner, Crist 3, Hisel.

Girls
Consolation bracket
Dora 49, Floyd 45
Dora (7-5) — Micaah Pallares 5, Lindsey Lee 5, Daelynn Lee 4, Taylor Dillard 11, Kaly Cone 1, Shaelei Payne 2, Tia Urioste 21. Totals 14 20-33 49.
Floyd (11-4) — Tabitha Ornelas 7, Lyzette Belloc 1, Taryn Lee 5, Tessa Nall 9, Jasmine Gomez 23. Totals 16 10-18 45.
Dora    6    14    15    14    —    49
Floyd    16    10    5    14    —    45
3-pointers — Dora, L. Lee. Floyd, T. Lee, Nall, Ornelas.

Elida 56, Fort Sumner 51
Elida (8-5) — Marily Varela 6, Madi Haley 2, Kenzee Cristwell 2, Hunter Haley 9, Taylor Epps 7, Kynzi Creighton 3, Kaylen Jasso 21, Lauren Stone 6. Totals 20 13-18 56.
Fort Sumner (6-7) — Micah Crist 3, Autumn McMath 4, Kurstin Webb 2, McKayla Landreth 14, Ariana Lucero 3, Brook Wootton 9, Vada Landreth 2, Angelica Torres 12, Taylor Riggins 2. Totals 18 12-16 51.
Elida    13    22    8    13    —    56
Fort Sumner    16    15    6    14    —    51
3-pointers — Elida, Jasso 2, Creighton. Fort Sumner, Crist, Torres, Wootton.

Speak Your Mind

*