District 3-1A track results — May 2

At Logan
Boys
Team standings: 1. Fort Sumner 152; 2. Melrose 109; 3. Dora 56 4. Floyd 11; 5. Elida 0.
Field events
Javelin: 1. Andres Saliz, Fort Sumner 118-0; 2. Hunter Sparks 112-7; 3. Jesse Marshall, Fort Sumner 94-4; 4. Branden Duke, Fort Sumner 91-10.
Triple jump: 1. Cade Barnard, Melrose 34-8; 2. Dylan Roberts, Dora 32-3 1/2; 3. Hayden Skinner, Dora 31-4.
Long jump: 1. Cade Barnard, Melrose 18-2 1/4; 2. Carson Fraze, Melrose 17-3; 3. Juan Benavidez, Dora 15-11 1/2; 4. Jace White, Melrose 15-4 3/4; 5. Hayden Skinner, Dora 14-11.
High jump: 1. Wyatt Williams, Melrose 5-8.
Pole vault: 1. Colton Draper, Melrose 12-6; 2. Brant West, Fort Sumner 8-6; 3. Kyle Idtensohn, Fort Sumner 8-0.
Discus: 1. Michael Giannini, Fort Sumner 136-6; 2. Brenden Lee, Fort Sumner 104-6 1/2; 3. Robert Guerra, Fort Sumner 92-2 1/4; 4. Luke McSperltt, Dora 88-8; 4. Slade Hamann, Dora 86-4; 5. Jonathan Pena, Dora 86-2.
Shot put: 1. Michael Giannini, Fort Sumner 44-4 1/2; 2. Jesse Soto, Fort Sumner 38-2; 3. Brenden Lee, Fort Sumner 37-2 1/4; 4. Robert Guerra, Fort Sumner 33-7 1/2; 5. Jonathan Pena, Dora 31-0; 6. Luke McSperitt, Dora 29-7 1/2.
Track events
110 hurdles: 1. Raymond Drake, Fort Sumner 16.78; 2. Hunter Sturges, Fort Sumner 18.21.
100: 1. Emilio Sursa, Fort Sumner 11.81; 2. Jace White, Melrose 12.24; 3. Carson Fraze, Melrose 12.75; 4. Jay Faust, Melrose 13.09; 5. Jeremy Moore, Fort Sumner 13.24; 6. Bryan Parra, Floyd 13.37.
400: 1. Emilio Sursa, Fort Sumner 11.81; 2. Kyle Idtensohn, Fort Sumner 59.52; 3. Bryan Parra, Floyd 1:02.02; 4. Andres Soliz 1:06.68.
1,600: 1. Jared Lee, Melrose 5:15.31; 2. Slade Hamann, Dora 6:02.08.
400 relay: 1. Melrose 46.81; 2. Fort Sumner 49.02; 3. Dora 50.66.
3,200: 1. Jared Lee, Melrose 12:52.81; 2. Jay Faust, Melrose 14:14.75.
800 relay: 1. Melrose 1:40.59; 2. Fort Sumner 1:44.24; 3. Dora 1:46.84.
800: 1. Brant West, Fort Sumner 2:19.09; 2. Andrew Puebla, Dora 2:25.17; 3. Bryan Parra, Floyd 2:29.46.
300 hurdles: 1. Raymond Drake, Fort Sumner 44.70.
1,600 medley relay: 1. Dora 4:07.71; 2. Fort Sumner 4:20.12.
200: 1. Emilio Sursa, Fort Sumner 23.92; 2. Colton Draper, Melrose 25.29; 3. Carson Fraze, Melrose 26.36; 4. Jay Faust, Melrose 26.94; 5. Bryan Parra, Floyd 27.44.
1,600 relay: 1. Melrose 3:43.22; 2. Fort Sumner 3:53.78.
Girls
Team standings: 1. Fort Sumner 153 1/2; 2. Melrose 95 1/2; 3. Floyd 78; 4. Elida 68; 5; Dora 34.
Field events
Javelin: 1. Brianna Terrell, Fort Sumner 108-6; 2. McKayla Landreth, Fort Sumner 108-1; 3. Kaylen Jasso, Elida 97-9; 4. Vada Landreth, Fort Sumner 97-9; 5. Taylor Bostwick, Melrose 94-8; 6. Lindsey Fletcher, Dora 88-4.
Triple jump: 1. Jasmine Gomez, Floyd 33-11; 2. Maryelle Dickerman, Melrose 29-4; 3. Vada Landreth, Fort Sumner 28-11 1/2; 4. KasynCreighton, Elida 28-10 1/2; 5. Breanna Bates, Dora 28-8; 6. Bonnie Bennett, Elida 27-6.
Long jump: 1. Caley Barnard, Melrose 16-11 1/2; 2. Jasmine Gomez, Floyd 16-0; 3. Marily Varela, Elida 15-9 1/2; 4. Lacy Ferguson, Elida 14-5 1/2; 5. Taylor Dillard, Dora 14-3; 6. Anaya Sizova, Fort Sumner 13-9.
High jump: 1. Marily Varela, Elida 4-8; 2. Kynzi Creighton, Elida 4-2.
Pole vault: 1. Caley Barnard, Melrose 10-6; 2. (tie) Autumn McMath, Fort Sumner 7-6 and Lakasey Mondragon, Melrose 7-6; 4. Abby Wilton, Fort Sumner 6-6.
Discus: 1. Angelica Torres, Fort Sumner 99-8 1/2; 2. Codi Scovel-Wood, Fort Sumner 94-9 1/4; 3. Allison Wilton, Fort Sumner 77-0 3/4; 4. Kaylen Jasso, Elida 76-3 3/4; 5. Daelynn Lee, Dora 75-6 1/4; 6. Taylor Bostwick, Melrose 74-7 3/4.
Shot put: 1. Taryn Lee, Floyd 35-6 1/2; 2. Kaylen Jasso, Elida 34-8 1/2; 3. Angelica Torres, Fort Sumner 32-8; 4. Allison Wilton 31-6 1/2; 5. Ariana Lucero, Fort Sumner 31-4; 6. Codi Scovel-Wood, Fort Sumner 28-4 1/4.
Track events
100 hurdles: 1. Taryn Lee, Floyd 17.72; 2. Landry Widner, Melrose 18.34; 3. Claudia Torres, Fort Sumner 19.43; 4. Vada Landreth, Fort Sumner 19.56; 5. Bonnie Bennett, Elida 19.62.
100: 1. Taryn Lee, Floyd 13.12; 2. Daelynn Lee, Dora 13.34; 3. Caley Barnard, Melrose 13.44; 4. Marily Varela, Elida 13.46; 5. Jasmine Gomez, Floyd 13.47; 6. Ariana Lucero, Fort Sumner 13.50.
400: 1. Jasmine Gomez, Floyd 1:04.41; 2. Hannah Wofford, Melrose 1:06.43; 3. Tamia Higgins, Fort Sumner 1:10.62; 4. Kasyn Creighton, Elida 1:11.15; 5. Lacy Ferguson, Elida 1:11.49; 6. Karla Paredez, Fort Sumner 1:13.74.
1,600: 1. Tessa Nall, Floyd 6:06.59; 2. Autumn McMath, Fort Sumner 6:33.24; 3. Taylor Bostwick, Melrose 7:08.81; 4. Katelyn May, Fort Sumner 7:11.68; 5. Taylor Epps, Elida 7:16.18; 6. Neiry Mendoza, Floyd 7:19.40.
400 relay: 1. Fort Sumner 52.81; 2. Dora 55.02; 3. Elida 55.62; 4. Melrose 57.28; 5. Floyd 1:04.31.
3,200: 1. Tessa Nall, Floiyd 13:08.09; 2. Autumn McMath, Fort Sumner 14:13.11; 3. Taylor Bostwick, Melrose 15:15.87; 4. Neiry Mendoza, Floyd 17:17.56; 5. Norma Corral, Melrose 17:40.75.
800 relay: 1. Fort Sumner 1:53.16; 2. Dora 1:59.38; 3. Melrose 2:05.50; 4. Floyd 2:05.76.
800: 1. Abby Wilton, Fort Sumner 2:43.46; 2. Kasyn Creighton, Elida 2:47.30; 3. Reagan Carthel, Melrose 2:58.65; 4. Maryelle Dickerman, Melrose 2:58.93; 5. Nikole Sanchez, Fort Sumner 3:01.50; 6. Katelyn May, Fort Sumner 3:04.34.
300 hurdles: 1. Taryn Lee, Floyd 49.82; 2. Vada Landreth, Fort Sumner 55.00; 3. Landry Widner, Melrose 56.35; 4. Claudia Torres, Fort Sumner 57.15.
1,600 medley relay: 1. Fort Sumner 4:56.00; 2. Elida 5:10.03; 3. Melrose 5:15.32.
200: 1. Paris Allred, Fort Sumner 27.29; 2. Ariana Lucero, Fort Sumner 27.80; 3. Caley Barnard, Melrose 27.81; 4. Jasmine Gomez 28.82; 5. Taryn Lee, Floyd 28.88; 6. Marily Varela, Elida 29.10.
1,600 relay: 1. Fort Sumner 4:23.93; 2. Melrose 2:28.02; 3. Dora 4:37.00.

Speak Your Mind

*